..wWw.SohbetLim.net... Türkiye'nin 1 numaraLi Chat SoHBeT OdalariNa hoşgeLdiniZ..

Menü

   Ana Sayfa
   Sohbet'e Giriş
  Hazır mesajlar
  sesli şiirler
  Altın Yumruklar
  Aşka Dair
  bedava program indir
  Canakkale Ozel
  Damar SözLer
  Dini Sohbetler
  Diyet Listeleri
  Evlilik
  FiLm izLe
  Foto Galeri
  Güzel sözler
  Güzeller Galerisi
  Hazır Mirc Kodları
  Hikayeler
  KomikLikLer
  Kurtlar Vadisi Pusu
  Magazin Haberleri
  Mircte Sohbet
  Mobilya Dekorasyon
  Muzik video
  Nostalji Klipler
  Rüya TabirLeri
  Sohbet Komutları
  Sohbet odaLarı
  SohbetLim özeL videoLar
  Türk Destanları
  Yabancı Video Klipler
  Yemek tarifleri
  şarkı sözleri
  Şiirler
  İletişim
 

      sitemap

 Niyyetin Ehemmiyeti

Niyyetin Ehemmiyeti - - Sohbet ve chat aramaları - için kullanıcılarına hizmet veren - Türkiye'nin en iyi sohbet sitesi - sohbet siteleri - chat odaları - damar sözler - aşk sözleri - güzel sözler - canlı sohbet - islami chat - dini sohbet - islami sohbet - dini chat - hayata dair aşka dair Sohbet arkadaşlıkları kurmak isteyenlere  

Okunma

3359
islami sohbet

Yaptığımız işlerde niyyetin ehemmiyeti büyüktür.

Hadis-i şerifte (Ameller niyyete göredir), (Cenâb-ı Hak, sizin suretlerinize ve mallarınıza değil, ancak kalblerinize ve amellerinize bakar.) buyuruldu.

İnsan öyle güzel işler yapar ki, melekler bu ameli yükseltip götürürler. Cenâb-ı Hak, (Bunları benim rızam için yapmadı.) buyurarak, güzel görünen bu amele karşılık, başka şeyler yazdırır. Melekler işlemediği halde bu fiillerin yazdırılmasının hikmetini sual ederler. Allahü teâlâ ise, niyyetinin böyle olduğunu buyurur.

Demek ki, bir insan, bir cami yaptırsa, dinimize uygun güzel bir kitap yazsa, fakat niyyeti Allah rızası için değil de, şöhret sahibi olmak veya maddî bir menfaat için yapmışsa, mükâfat yerine cezaya müstehâk olur. Niyyetin ehemmiyeti bu kadar büyüktür.

İlim sahibi sâlih bir zengin, birçok hayır hasenat yapar. Fakir müslüman da bunu görüp (Benim de malım olsaydı, bu zengin gibi yapardım) diye düşünse, zengin gibi aynı ecre kavuşur.

Niyyetin kötü veya iyi olması çok mühimdir. Sıffîn savaşında iki müslüman cemaat çarpıştığı halde, her iki taraftan ölenler de şehid olmuştur. Çünkü niyyetleri hâlisti, ya'ni Allah rızası içindi. Her iki tarafın tâbi olduğu kimseler müctehid idi. Müctehidler, hâlis niyyetle yaptıkları işlerde hatâ etseler bile sevap kazanırlar. Câhil kimse Allah rızası için yanlış iş yapsa günah kazanır. Çünkü haram işlerde niyyetin düzgünlüğüne bakılmaz.

Hadis-i şerifte, vermemek niyyetiyle borç alan kimsenin hırsız olduğu bildirilmiştir. Kim, müslümanlığın vekârını düşünerek iyi ve temiz elbiseler giyinirse, güzel kokular sürünürse, niyyetin hâlisliğine göre ecir kazanır. Kim ki çapkınlık yapmak ve gençleri avlamak niyyetiyle giyinip koku sürünse, niyyetinin kötülüğü nisbetinde cezaya müstehâk olur. Dünyada süründüğü güzel koku, âhırette cîfeden daha pis olarak kokar.

Bu nakillerden anlaşılıyor ki, küçük ameller niyyetin halisliği ile çok büyür. Nice büyük ameller de niyyetin düzgün olmayışı yüzünden çok küçülür. Hattâ ecir yerine cezaya lâyık olur.

Hayırlı ameli aramak ne kadar mühimse, o hayırlı amel için hâlis niyyeti öğrenmek bundan daha mühimdir. Hayırlı bir ameli işlemeden önce düzgün niyyet etmeyi öğrenmelidir. Çünkü, hayrı işlemeyi niyyet eden, işleyen gibidir.

Hadis-i şerifte, mü'minin niyyetinin amelinden hayırlı olduğu bildirildi. Mü'min daima iyi şeyler ister. İmkânı olsa bütün dünyanın saadeti için çalışır.

Şu halde, her müslüman asla niyyetsiz bir iş yapmamaya gayret etmelidir. Yerken, içerken, yatarken, kalkarken, bakkaldan bir şeyler alırken yaptığı her iş için düzgün niyyet etmelidir. Meselâ yemeğe başlarken yemeğin farzlarını ve sünnetlerini işlemeğe çalışmalı, yapacağı hayırlı işlerde Allahü teâlânın kuvvet vermesi niyyetiyle yiyip içmelidir.

Yatarken, yarınki yapacağı hayırlı işler için istirahat etmeyi, namaza vaktinde kalkabilmeyi niyyet etmelidir. Böyle niyyet edilirse, sabaha kadar ibâdet etmiş gibi sevap kazanılır. Hadis-i şerifte âlimin uykusunun ibâdet olduğu bildirildi. Çünkü âlim, niyyetsiz yatmaz. Her sabah şöyle niyyet etmelidir:

Aile efradımın rızkını kazanmak, onları kimseye muhtaç bırakmamak, Allahü teâlâya hâlis ibadet edebilmek, doğru yolda yürüyebilmek, dinime hizmet yapabilmek için vazifeme gidiyorum. İnşaallah insanlara iyilik, yardım ve nasihat etmem nasipolur."

Buna benzer niyyet eden bir esnaf, bir memur veya bir işçi vazifesini yaptığı müddetçe hep sevap kazanır. Onun her işi ibâdet olur. Dünyada kazandığı şeyler de caba olur.

Ya Rabbi! Bizlere her gün böyle hâlis niyyet etmeyi nasip eyle!Niyyetin Fazileti

Niyyetle, hâlis niyyet başkadır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Ümmetimin şehidlerinin çoğu yatakta ölenlerdir. Savaş ala­nında ölenlerin niyyetini ancak Allahii teâlâ bilir.)

Hadis-i şeriften de anlaşıldığına göre, ancak Allah rızası için savaş edenler şehid olmaktadır. Yarın, dine hizmet etmek niyyetiyle istirahat için yatağa giren kimse, Allah yolunda ölmüş sayılmaktadır. Yine hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Kul, çok iyi ameller işler, melekler o amelleri götürürler. Allahü teâlâ, "Bu amelleri defterinden silin! Çünkü benim rızam için yapmadı. Fakat şu amelleri ona yazın!" buyurur. Melekler, "Ey Rabbimiz, bu amelleri o kimse yapmadı." derler. Allahü teâlâ ise, "Evet yapmadı ama, niyyeti böyle idi." buyurur.)

(İnsanlar dört kısımdır. Birincisi mal ve ilim sahibidir. Malını ilmi sayesinde Allah rızasına uygun yerlerde harceder. Başka birisi de, benim de ilmim ve param olsaydı, bu adam gibi harcardım, der. Her ikisi de aynı sevabı alırlar. Başka bir kimseye ise Allah mal verdi, fakat ilim vermediği için cehaletle kötü yollarda harcadı. Bir başkası da benim de malım olsaydı böyle harcardım der. Her ikisi de aynı günaha girerler.)

Yine Peygamber aleyhisselâm Tebük yolculuğunda buyurdu ki:

(Medine'de öyle kimseler vardır ki, bizim burada kazandığı­mız bütün mükâfatlara onlar da ortaktır.)

Eshâb-ı Kiram, nasıl olur diye sual ettiklerinde buyurdu ki: (Çünkü onları, mazeretleri geri bırakmıştır.)

Bu hadis-i şeriften de anlaşıldığına göre, Peygamber Efendimizle birlikte cihada gitmek isteyip de mazeretleri sebebiyle gidemiyenler de cihad edenler gibi sevaba kavuşmuşlardır. Yine aynı mânada Peygamber aleyhisselâm buyurdu ki:

(Kim ki bir iyiliği niyyet eder de sonra herhangi bir mâni sebebiyle onu yapamazsa, ona tam bir sevap yazılır.)

Beni İsrail'de bir kimse bir kum tepesine çıktı. Kıtlık zamanı idi. (Bu kum tepesi buğday olsa idi, hepsini fakirlere verirdim.) dedi. O vaktin peygamberine vahiy geldi ki:

(O kimseye söyle, Allahü teâlâ, senin sadakanı kabul etti. Sana o kadar buğdayın olup, hepsini sadaka vermekle elde edece­ğin sevabı verdi.)

Demek ki, bir kimse halis bir niyyetle, (Param olsa da şu fakir talebeleri okutsam) dese, o talebeleri okutmuş gibi sevap kazanır. O kimsenin niyyetinin halis olup olmadığını Allahü teâlâ bilir. Böyle ihlâslı bir kimse, gerçekten eline o kadar para geçse, tereddütsüz niyyetini gerçekleştirir, o talebeleri okutur.

Bir âlime sordular ki:

- Bize öyle bir amel öğretin ki, gece gündüz onunla meşgul olalım! Ve böylece hiç bir vakit iyi iş işlemekten geri kalmıyalım!

Âlim buyurdu ki:

- İyi iş yapamadığınız zaman, devamlı iyiliği niyyet eyleyin, sevabına kavuşursunuz.

Hasan-i Basri hazretleri buyurdu ki: (Cennetin sonsuz ni'metlerine kavuşabilmek birkaç yıllık amel ile değil, sonsuz iyi niyyetlerle mümkündür

 

   Yorumlar

 
ZUHAL OLCAY - EL GİBİ


Ferhat gocer - cennet


Atiye Deniz - Teoman - Yanımda Kal


iki kanatlı ahşap panjur modelleri


Selena Gomez - The Scene - Round - Round


Dursun Ali Erzincanlı - Şemail


Paris Seyircisi Büyülendi!


Kurtlar Vadisi Pusu 91. bölüm fragmanı


Simit Diyeti


Lale Belkis cilli bom


sohbetlim 2018 sohbet
sohbetsila
Mobil Chat Nedir? Nasıl Kullanılır
telefonda sohbet etmek
Neden mi Sohbetlim.net
Teknoloji ve Sohbet
sohbetlim-chat
sohbetlim-sohbet
Kesintisiz Sohbet İçin Doğru Adres
Ücretsiz Sohbetin Kaliteli Yeri

Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır SoHBeTLiM.NeT

Desing By NiLdeniZ