..wWw.SohbetLim.net... Türkiye'nin 1 numaraLi Chat SoHBeT OdalariNa hoşgeLdiniZ..

Menü

   Ana Sayfa
   Sohbet'e Giriş
  Hazır mesajlar
  sesli şiirler
  Altın Yumruklar
  Aşka Dair
  bedava program indir
  Canakkale Ozel
  Damar SözLer
  Dini Sohbetler
  Diyet Listeleri
  Evlilik
  FiLm izLe
  Foto Galeri
  Güzel sözler
  Güzeller Galerisi
  Hazır Mirc Kodları
  Hikayeler
  KomikLikLer
  Kurtlar Vadisi Pusu
  Magazin Haberleri
  Mircte Sohbet
  Mobilya Dekorasyon
  Muzik video
  Nostalji Klipler
  Rüya TabirLeri
  Sohbet Komutları
  Sohbet odaLarı
  SohbetLim özeL videoLar
  Türk Destanları
  Yabancı Video Klipler
  Yemek tarifleri
  şarkı sözleri
  Şiirler
  İletişim
 

      sitemap

 İnsanlar bizden niye razı değil

İnsanlar bizden niye razı değil - - Sohbet ve chat aramaları - için kullanıcılarına hizmet veren - Türkiye'nin en iyi sohbet sitesi - sohbet siteleri - chat odaları - damar sözler - aşk sözleri - güzel sözler - canlı sohbet - islami chat - dini sohbet - islami sohbet - dini chat - hayata dair aşka dair Sohbet arkadaşlıkları kurmak isteyenlere  

Okunma

2879
islami sohbet
İslamiyet’te ibadet yapmakta niyetin büyük önemi vardır. Yapılan her işin İslamiyet’e uygun olup olmadığı, niyet ile anlaşılır. Allahü teâlâ, Cehennemden kurtulmayı ve Cennete girmeyi vazife olarak bildirmeseydi, yalnız Cenneti, Cehennemi düşünerek yapılan ibadetler de makbul olmazdı. Evliya-i kiram, ibadet yaparken bunları düşünmez, yalnız Allahü teâlânın rızasını düşünürler.

Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmak ve sevap kazanmak niyeti ile farzları yapmaya, haramlardan sakınmaya, sünnetleri yapmaya, mekruhlardan kaçınmaya ve mubahları Allah rızası için yapmaya yani ahkam-ı islamiyyeyi yerine getirmeye ibadet etmek denir. Abdullah ibni Mübarek hazretleri buyuruyor ki:

“Müstehabları yapmakta gevşek davranan, sünnetleri yapamaz. Sünnetleri yapmakta gevşeklik de, farzların yapılmasını zorlaştırır. Farzlarda gevşek davranan da, Allahü teâlânın rızasına kavuşamaz.”

Niyetsiz, ibadet olamaz. Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmak isteyenin, niyetinin, maksadının halis olması lazımdır. Yalnız Onun rızasını istemesi, Ona kavuşturan vasıtayı bulup, yalnız Ona bağlanması lazımdır. Peygamber efendimiz; (Sabahları, yalnız Allahü teâlânın rızasını kazanmayı düşünen kimseyi, Allahü teâlâ, dünya ve ahiret arzularına kavuşturur) buyuruyor.

Bir ibadetin sahih ve makbul olması yani doğru olması ve Allahü teâlânın beğenmesi için, ilim yani doğru yapmanın şartlarını öğrenmek, amel yani şartlarına uygun yapmak ve ihlas ile yapmak lazımdır. İhlas, para, mevki, şöhret gibi dünya menfaatlerini düşünmeyip, Allahü teâlâ emrettiği için, Onun rızasını, sevgisini kazanmak için yapmaktır. Ali bin Vehb-i Sincari hazretleri; “İhlas; bütün işleri, insanların rızası için değil, Allahü teâlânın rızası için yapmaktır” buyurmuştur.

Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için dua etmelidir. İbadetler, rızanın, muhabbetin sebepleridir. Sebeplere yapışmadan yapılan dua kabul olmaz. Buna dua değil, faydasız temenni denir. Hadis-i şerifte; (Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir) buyuruldu.

Allahü teâlâ, rızasına kavuşmak isteyenlere, rızasına kavuşturan yolları gösterir. Allahü teâlâ, iman edenleri ve imanın icablarını yapanları zulmetlerden, sıkıntılardan kurtarır. Bunları nura, huzura, saadete kavuşturur. Bunlar, her zaman ve her işlerinde, rahat ve huzur içinde olurlar.

İbadet, Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için yapılır. Başkasının muhabbetine, ihsanına kavuşmak için yapılan ibadet, ona tapınmak olur. Allahü teâlâya ihlas ile ibadet etmemiz emrolundu. Hadis-i şerifte; (Allahü teâlânın birliğine iman edenden, namazı ve zekatı ihlas ile yapandan Allahü teâlâ razı olur) buyuruldu.

Ali Ramiteni hazretlerine, büyük alim Rükneddin Alaüddevle hazretleri, bir mektup göndererek; “Efendim biz, bize gelenlere her hizmeti yaptığımız halde, bunlar yine size gitmektedirler. Biz bunlara, mükellef sofralar, çeşit çeşit yemekler ikram ettiğimiz ve sizde böyle bir şey olmadığı halde, yine de insanlar, sizden razı bizden ise razı değiller. Bunun sebebi nedir?” diye bir sual arz eder.

Ali Ramiteni hazretleri de; “Minnet karşılığı hizmet edenler çoktur. Hizmetini minnet bilenler ise azdır. Biz, insanlar değil, Rabbimiz razı olsun diye yapıyoruz. Rabbimiz razı olunca, Onun kulları olan insanlar da razı oluyor ve bizi seviyorlar” cevabını vermişlerdir.

Netice olarak, dünya ve ahiret saadetlerinin başı, en iyisi, Allahü teâlânın rızasına, sevmesine kavuşmaktır. Allahü teâlâya yakın olmak, Onun sevmesine kavuşmak demektir. İslam âlimlerinin buyurduğu gibi:

“İnsana vacib olan birinci vazife, iman, amel ve ihlas sahibi olmaktır. Dünya ve ahiret saadetleri, ancak bu üçüne kavuşmakla elde edilir. Amel, kalb, dil ve beden ile yapılacak işler demektir. Kalbin işleri, ahlaktır. İhlas, bütün işlerini, ibadetlerini, yalnız Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmak için yapmak demektir.”
 

   Yorumlar

 
elazig Sohbet Odaları


Candan Erçetin - Kader


rober hatemo - hurra yenı klıp 2010


göksel - depresyondayım


Alice Harikalar Diyarında filmi izle


ajda pekkan - burak yeter -- oyalama beni


Yavuz Sultan Selim'in Rüyası


En modern oturma odaları


Hastanedeki Elektrik Kontağı Korkuttu


Tarkan Dansözle Çıkmaya Alıştı


sohbetlim 2018 sohbet
sohbetsila
Mobil Chat Nedir? Nasıl Kullanılır
telefonda sohbet etmek
Neden mi Sohbetlim.net
Teknoloji ve Sohbet
sohbetlim-chat
sohbetlim-sohbet
Kesintisiz Sohbet İçin Doğru Adres
Ücretsiz Sohbetin Kaliteli Yeri

Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır SoHBeTLiM.NeT

Desing By NiLdeniZ