..wWw.SohbetLim.net... Türkiye'nin 1 numaraLi Chat SoHBeT OdalariNa hoşgeLdiniZ..

Menü

   Ana Sayfa
   Sohbet'e Giriş
  Hazır mesajlar
  sesli şiirler
  Altın Yumruklar
  Aşka Dair
  bedava program indir
  Canakkale Ozel
  Damar SözLer
  Dini Sohbetler
  Diyet Listeleri
  Evlilik
  FiLm izLe
  Foto Galeri
  Güzel sözler
  Güzeller Galerisi
  Hazır Mirc Kodları
  Hikayeler
  KomikLikLer
  Kurtlar Vadisi Pusu
  Magazin Haberleri
  Mircte Sohbet
  Mobilya Dekorasyon
  Muzik video
  Nostalji Klipler
  Rüya TabirLeri
  Sohbet Komutları
  Sohbet odaLarı
  SohbetLim özeL videoLar
  Türk Destanları
  Yabancı Video Klipler
  Yemek tarifleri
  şarkı sözleri
  Şiirler
  İletişim
 

      sitemap

 İmanın dereceleri nelerdir

İmanın dereceleri nelerdir - - Sohbet ve chat aramalari - icin kullanicilarina hizmet veren - Turkiye'nin en iyi sohbet sitesi - sohbet siteleri - chat odalari - damar sozler - ask sozleri - guzel sozler - canli sohbet - islami chat - dini sohbet - islami sohbet - dini chat - hayata dair aska dair Sohbet arkadaslik kurmak isteyenlere  

Okunma

3963
islami sohbet

Tevhid (İmânda) ilk derece, insanın sâdece dili ile tevhîd kelimesini söyleyip, ma’nâsını bilmemesi, hakîkatinden gâfil olmasıdır. Dili ile söyleyip,  ma’nâsını inkâr eden münâfık olur. Dil ile Lâ ilâhe illallah... demesi onu münâfıklıkdan kurtarmaz. Bundan Allahü teâlâya sığınırız. Bununla sâdece cânını ve malını telef olmakdan kurtarır. Nitekim hadîs-i şerîfde, (insanlarla, Eşhedüen lâ ilâhe illallah... deyinceye kadar harble emr olundum. Bu kelimeyi söylerlerse, canlarına ve mallarına dokunmam) buyurulmuşdur.

Tevhîd ve îmânda bu en aşağı dereceden üstdeki derece, tasdîkdir. Dili ile bu kelimeyi her söylediğinde, kalbinden de ma’nâsını tasdîk eder. Şöyle ki, bir âlimden yetişip ve tevhîd kelimesini ondan öğrenip, yukarıda bildirilmiş olan ma’nâsına kalbinin tasdîki ile de sâhib olur, yâhud kelime-i tevhîdi bilen bir kelâm âlimi, bu tevhîd kelimesinin ma’nâsını iyice anlamak, inceliklerine ve derinliklerine varmak için bununla alâkalı her mes’eleyi iyice öğrenir,  bu husûsdaki bahslere, münâkaşalara ve münâzaralara girip, bunda hiçbir eksiği kalmaz. Avâm ile kelâm âlimi arasındaki fark şudur ki, eğer bid’at sâhibleri ve müşrikler, tevhîd kelimesinin ma’nâsında aklları karışdırır, zihnleri bulandırırlarsa, kelâm âlimi buna mâni’ olur; avâm ise bunu yapamaz. Ammâ bunu yapamaması, onun îmân ayağını istikâmet caddesinden çıkarmaz.

Ancak bid’at sâhibi birisi, avâmdan olan bir kimsenin zihnini ve aklını karışdırır ve bulandırırsa, o avâm ve câhil olan kişi, o şübheleri izâle edemez.

Çünki o kadar ilme sâhib değildir. Bunun için mübâhase, münâzara edecek hâlde değildir ve bu husûsda ortaya konulacak aklî ve naklî delîllerden habersizdir. Yoksa bid’at sâhibi, onun ihlâsla kalbine yerleşdirdiği tevhîdi ve bu husûsdaki sağlam akîdesini söküp atamaz. Allah korusun! işte tevhîdin bu derecesi, sâhibini ebedî Cehennemde kalmakdan koruyan mertebedir.

Bu ikinci dereceden yukarıda bulunan tevhîdin üçüncü derecesi, müşâhededir. Ya’nî her şeyin oluşunu, ortaya çıkışını Allahü teâlâdan görür ve bu mahlûkât âleminde vâkı’ olan her şeyi Allahü teâlâdan bilir. Bunun fâidesi ise, kalbin Allahü teâlâya i’timâd edip, Allahü teâlâdan başka her şeyden kesilmesini sağlamakdır. Buna tevekkül derler.

Tevhîdin dördüncü derecesi, görmekdir. Ya’nî mâsivâ diye ismlendirilen Allahdan başka herşeyi, Allahü teâlânın varlığı yanında yok sayar. Hattâ bu şeklde yok olduklarını kalb gözü ile görür. Bunun fâidesi ise, Allahü teâlânın zâtına gömülüp, Ondan başkasından ve onlara tutulmakdan kurtulmakdır. Tevhîdin bu derecesine Fenâ ismini vermişlerdir.

 

   Yorumlar

 
Murat İnce Feat Ahmet Şafak - Bize Kalan


bruce lee and jean claude van damme


t.a.t.u. - all the things she said


UğuR IşıLaK - BaŞıMıN BeLaSı


Agyness Deyn - Fotoğrafları - Resimleri


Anna Faris resimleri


Fatih Kısaparmak -Yazık Olur Ömrüme dinle


İngilizce Hazır mesajlar, Hazır mesajlar


Rafet El Roman - Yanıldım


Kurtlar Vadisi 40 Yıl Sürecek


sohbetlim 2018 sohbet
sohbetsila
Mobil Chat Nedir? Nasıl Kullanılır
telefonda sohbet etmek
Neden mi Sohbetlim.net
Teknoloji ve Sohbet
sohbetlim-chat
sohbetlim-sohbet
Kesintisiz Sohbet İçin Doğru Adres
Ücretsiz Sohbetin Kaliteli Yeri

Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır SoHBeTLiM.NeT

Desing By NiLdeniZ